-wymiary boiska to 16 X 8 m, czyli dwie połowy po 8 X 8 m.
-nie ma linii środkowej.
-linie wyznaczające boisko, to taśmy o szerokości 5 - 8 cm
-słupki są umieszczone w odległości 0,7 - 1,0 m od linii bocznych
-teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, o możliwie płaskiej i
jednorodnej powierzchni, wolnej od kamieni, muszelek i innych przedmiotów -mogących spowodować kontuzje zawodników
-dla oficjalnych spotkań międzynarodowych warstwa piasku musi mieć co najmniej 30 cm głębokości
-piasek musi być drobnoziarnisty
-boisko nie może stwarzać dla zawodników niebezpieczeństwa kontuzji
-linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem (zalecany ciemnoniebieski)
-linie powinny być wykonane ze sznurków lub taśm o dużej trwałości
-siatka posiada długość 8,5 m, a umieszczone na niej taśmy po 5 - 8 cm. Na taśmach dolnej i górnej mogą być reklamy sponsorów.
-Piłka jest z innego materiału niż piłka do gry na hali. Ma mniejsze ciśnienie wewnątrz piłki, które wynosi 0,175 - 0,225 kg/cm2. Pozostałe parametry piłki są podobne. Zalecany jest kolor żółty lub inny jasny. Piłka do oficjalnych rozgrywek siatkówki plażowej: MIKASA VLS 200

Drużyna:
-składa się z dwóch zawodników.
-nie ma trenera.
-przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy z linii końcowej boiska muszą podbiec do siatki i przywitać się z przeciwnikami.
-obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.
-obaj zawodnicy po zawodach podchodzą do sędziów i dziękują im za prowadzenie spotkania.

Zasady gry:
-gra się do dwóch wygranych setów.
-piłka odbijana jest rękami, dłońmi lub całym ciałem
-celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną i zapobieżenie, aby nie upadła we własnym polu gry
-piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywajacego, który zagrywa piłkę dłonią lub ręką posyłając ją na stronę przeciwną
-zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.
-zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną
-zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku)
-wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespól nie przebije piłki na stronę przeciwną
-Dwa pierwsze sety gra się do 21 punktów (każda akcja to punkt). W przypadku remisu w setach 1:1, gra się set trzeci do 15 punktów. We wszystkich setach wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma punktu końcowego.
-w dwóch pierwszych setach po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez przerwy przystępują do dalszej gry.
-w trzecim decydującym secie drużyny zmieniają strony boiska po zdobyciu kolejnych pięciu punktów.
-w dwóch pierwszych setach jest przerwa techniczna po rozegraniu 21 punktów.
-w trzecim secie przerwy technicznej nie ma.
-we wszystkich setach zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek.
-wszystkie przerwy trwają po 30 sek. Przerwy mierzone są od momentu zajęcia krzesełek przez zawodników.
-dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.
-zawodnicy nie mogą kiwać piłki.
-zawodnicy mogą przebić piłkę na drugą stronę (w przód i tył) siatki oburącz górą jedynie w taki sposób, że kierunek przebicia piłki jest prostopadły do linii ramion.
-w przypadku przetrzymania piłki nad siatką przez dwóch zawodników przeciwnych drużyn - nie jest to błędem.
-każde dotknięcie siatki jest błędem (z wyjątkiem przypadkowego dotknięcia siatki włosami).
-nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.

Kary
-za upomnienie (żółta kartka) nie ma kary, oprócz przegrania wymiany (punktu dla zespołu przeciwnego).
-nie ma kumulacji kar dla zawodników w meczu. W każdym secie zawodnik
-rozpoczyna grę z czystym kontem. Pozostałe zasady gry w siatkówkę są podobne.

Technika odbić
-Nie wolno przyjmować zagrywki odbiciem górnym oburącz - "na palce", można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała.
-Nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki "palcami" jednej lub obu rąk.
-Odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią, grzbietem dłoni, pięścią oraz każdą inną częścią ciała.
-Jeśli atakujący nie zbija (mocne uderzenie w piłkę), obrońca nie może odbić piłki "palcami". W takiej sytuacji, podobnie jak przy odbiorze zagrywki, obrońca musi odbić piłkę dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała.
-Wystawienie piłki do ataku w formie odbicia górnego ("palcami") może być również wykonane w wyskoku lub w tył - jeśli jest nienaganne ("czyste").
-Obrona poprzez odbicie otwartą dłonią (dłońmi) od dołu jest błędem.
-Podczas wystawiania wskazane jest krótkie przetrzymanie piłki (przedłużony kontakt z piłką), które w grze na hali uznane byłoby za błąd "piłki niesionej".

Specjalne techniki odbić:

odbicie otwartymi dłońmi - zastosowanie:
- przyjęcie zagrywki spadającej za głowę;
- obrona piłek plasowanych i atakowanych w formie odbicia oburącz lub w formie "drop" (patrz niżej), spadających za głowę obrońcy;
- atakowanie z miejsca (bez wyskoku) - w pierwszym lub drugim odbiciu.
Odbicie następuje wewnętrzną powierzchnią dłoni (piłka może dotknąć palców jeśli dłonie złożone są prawidłowo - jak na zdjęciu) poprzez wyprost ramion w kierunku: w górę i w przód.
W wersji odbicia atakującego można dodatkowo wykonać niewielki zamach ramion z za głowy w przód.

odbicie w ataku grzbietem palców ("drop") - zastosowanie:
- forma ataku w wyskoku na niewielkie (skróty tuż za siatkę) i większe (łukiem nad głową obrońcy na linię końcową) odległości;
- atakowanie ponad blokiem lub po bloku, gdy wystawiona piłka spada zbyt blisko siatki (wystawa "na taśmę") uniemożliwiając atak w formie zbicia.
Odbicie wykonywane jest grzbietem usztywnionych palców: wskazującego i środkowego (na zdjęciu powierzchnię odbicia zaznaczono kolorem żółtym) poprzez nieznaczny wyprost ramienia.
Jeśli atak ma mieć formę skrótu, odbicie można zamortyzować wykonując nieznaczne zgięcie ramienia.
Przed odbiciem w formie "drop" wskazane jest zamarkowanie - pracą ramienia - innej formy ataku, np. zbicia lub plasingu.

Imprezy na naszym terenie        Imprezy na naszym terenie     Place zabaw

webstyl spapolska Grzejniki aluminiowe ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... bartosz bielawski - billboardy - folia samoprzylepna - www.sluzew.com.pl - paraprotex calivita Oferujemy prowadzenie ksiąg handlowych w Krakowie - profesjonalnie i tanio.