Strona główna O regionie
     O regionieGiewartów i okoliczne miejscowości jak Mieczownica , Kosewo , Naprusewo , Lipnica , Kierz , Salamonowo to raj dla turystów . Położone są wzdłuż wschodnich i południowych brzegów największego i najczystrzego w Wielkopolsce Jeziora Powidzkiego , na terenie powiatu SŁUPECKIEGO w gminie OSTROWITE a zarazem na obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego .


Ostrowite                             Naprusewo                         Giewartów                           Kosewo

W pobliżu znajdują się jeszcze cztery inne jeziora jak : Naprusewskie , Kańskie , Ostrowickie i Koziegłowskie - wszystkie niezwykle czyste , otoczone bogatą szatą roślinną , o urozmaiconym i atrakcyjnym krajobrazie . Tereny te są doskonałym miejscem dla plażowiczów , żeglarzy, wędkarzy , płetwonurków , turystów na szlakach pieszych i rowerowych jak również dla badaczy fauny i flory oraz historii .

   

Na terenach tych zlokalizowanych jest szereg cennych zabytków pochodzących zarówno z epoki brązu , początków państwa polskiego czy Średniowiecza ale również z czasów nowożytnych . Zaliczyć do nich można : grodzisko wklęsłe w kształcie nieregularnego trójkąta z czasów osadnictwa kultury łużyckiej w miejscowości Święte , cmentarzysko z VII w. p.n.e. zlokalizowane w Wilczynie - Cegielni , znalezisko z okolic Kinna - skarb srebrny ( monety Mieszka I i Bolesława Chrobrego ) czy też grodziska stożkowe z Powidza lub Mrówek .

Charakterystycznym dla tych terenów są liczne zabytkowe kościoły z XVII i XVIII wieku oraz XIX wieczne dworki właścicieli ziemskich z przylegającymi do nich parkami . Najciekawsze znajdują się w Mieczownicy , Giewartowie , Kosewie , Charbinie , Osówcu , Linówcu i Skorzęcinie . Dodać należy , że przez tereny te przebiegała granica zaborów Pruskiego i Rosyjskiego co też ma odzwierciedlenie w licznych charakterystycznych miejscach i pamiątkach będących jednocześnie Świadkami patriotyzmu i heroicznej postawy narodu polskiego .

W okresie Powstania Styczniowego 2 marca 1863 roku miała miejsce bitwa pod Mieczownicą gdzie wojska rosyjskie krwawo rozgromiły dwa oddziały powstańców polskich . Pamiątką tamtych wydarzeń jest mogiła oraz pomnik powstańców znajdujące się na skraju Mieczownicy .

Giewartów i okoliczne miejscowości stanowią doskonałą bazę wypadową na trochę dalsze ( do 100 km ) wypady krajoznawczo- turystyczne na " Szlak Piastowski " do Gniezna , Biskupina i Kruszwicy czy równie ciekawych miejscowości jak Licheń , Ląd i Ciążeń . Ciekawostką również jest to , że Giewartów stanie się niebawem jedyną bazą noclegowo-turystyczną w Polsce dla emerytowanych żołnierzy szwajcarskiej gwardii papieskiej , którzy z tego miejsca wyruszać będą na trasy pielgrzymek i miejsc pobytu Papieża Jana Pawła II .


GotLink.pl